Κυριακή, 28 Αυγούστου 2016

Τελίκά αποτελέσματα 5ου Πανελλήνιου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Πνευματικής Συντροφιάς Λεμεσού

Αποτελέσματα 5ου Πανελλήνιου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Πνευματικής Συντροφιάς Λεμεσού

Αναλυτικά:
 
ΠNEYMATIKH ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΛΕΜΕΣΟΥ
pnevmatikisyntrofia@gmail.com
Κατηγορία Ποίηση

I.    Ποίηση στην κοινή νεοελληνική


Α΄ Βραβείο:

  • «Ανεμοδείκτης»   Ψευδώνυμο: Νικήτας (Γεώργιος Μπίμης από Λιβαδειά)
  • «Α- λήθεια»   Ψευδώνυμο: Περιηγητής (Δημήτρης Παπακωνσταντίνου από Κοζάνη)

Β΄ Βραβείο:

  • «Αρχαία Σκουριά»  Ψευδώνυμο: Ανεμόδαρτο Σκαρί (Βασίλης Γεργατσούλης από Πειραιά)

Γ’ Βραβείο:

  • «Προσχέδιο του τέλους»  Ψευδώνυμο: Λούλα Παπά (Ελένη Σταμπουλή από Παιανία Αττικής)
  • «Άλμπατρος»   Ψευδώνυμο: Ταγός (Μενέλαος Καρανδεινός από Αθήνα)
  • «Μια νέα Ατλαντίδα»   Ψευδώνυμο: Ιεροφάντης (Γιώργος Μαρινάκης από Παλαιό Φάληρο)
  • «Διπολική Ροπή του Εγώ» Ψευδώνυμο: Μαλβίνα Παπά (Μαρία Τσιτσοπούλου από Μεθώνη Πιερίας)
  • «Γόρδιοι Δεσμοί»   Ψευδώνυμο: Άρια (Μαρία Παπακωνσταντίνου από Λάρισα)

Α΄ Έπαινος:

  • «Έτσι κι αλλιώς»  Ψευδώνυμο: Επίφαση (Βιβή Κουτσούρη από Κέρκυρα)
  • «Η μέτρηση του κόσμου»  Ψευδώνυμο: Τζων Τζάρνταϊς (Ιωάννης Ρούσσης από Κορινθία)

Β’ Έπαινος:

  • «Ιφιγένεια»  Ψευδώνυμο: Πηνελόπη (Καλλιόπη Δημητροπούλου από Ηλιούπολη Αττικής)
  • «Αποστεωμένη ελπίδα» Ψευδώνυμο: Φαίη Γεωργακοπούλου(Φωτεινή Καλαϊτζή από Κορινθία)
  • «Σταγόνες»    Ψευδώνυμο: Ανατολή (Αγλαΐα Κωνσταντέλη από Σπάρτη)
  • «Ο κήπο του παραλόγου»    Ψευδώνυμο: Κόκκινη Τουλίπα (Δέσπω Φωτίου από Ύψωνα)

Γ΄ Έπαινος:

  • «Γερασμένες πληγές» Ψευδώνυμο: Κένταυρος (Αθανάσιος Τρίψας από Αίγιο)
  • «Μάτια είδωλα» Ψευδώνυμο: Γρηγόρης Ηλιόπουλος (Γρηγόρης Σκιαδάς από Αγρίνιο)
  • «Το λιγότερο»   Ψευδώνυμο: Ερατώ (Σταυρούλα Μέρκου-Μυγδάκη από Αγρίνιο)

II.    Ποίηση στην κυπριακή διάλεκτο


Α΄ Βραβείο:

  • «Ο άρκοντας»  Ψευδώνυμο: Τζυπριώτης (Άθως Χατζηματθαίου από Λεμεσό)

Β΄ Βραβείο:

  • «Η λύτρωση της μάνας»Ψευδώνυμο: Αθανασία (Ελένη Αντωνίου-Κων/νου από Λευκωσία)
  • «Ο αγνοούμενος τζιαι η μάνα»Ψευδώνυμο:Πυγολαμπίδα (Μυρούλα Μαππούρα από Λάρνακα)

Γ΄ Βραβείο:

  • «Ο πραματευτής»   Ψευδώνυμο: Πλάτανος (Σταύρο Χριστοφόρου Νησιώτης από Λάρνακα)

III.    Ποίηση για μαθητές/τριες γυμνασίων, λυκείων και τεχνικών σχολών


Α΄ Βραβείο:

  • «Πρωινό Φως» Ψευδώνυμο: Εριάνα (Άννα-Ερατώ Γεωργαντά από Μεγαλούπολη Αρκαδίας)

Β΄ Βραβείο:

  • «Λαβύρινθος»  Ψευδώνυμο: Θησέας (Φρειδερίκος Χρίστου από Λεμεσό)
  • «Αγάπης Εγκώμιο» Ψευδώνυμο:Εμμανουέλα(Κωνσταντίνα Καΐκα από Μεγαλούπολη Αρκαδίας)

Γ΄ Βραβείο:

  • «Κι όμως μου λείπει» Ψευδώνυμο: Φώτσω(Φωτεινή Μανιάτη από Μεγαλούπολη Αρκαδίας)

Α΄ Έπαινος:

  • «Βλέμματα» Ψευδώνυμο: Ήρα (Ελπινίκη Τσούρικα από Βόλο)
  • «Στα ίδια μένεις» Ψευδώνυμο: Καλυψώ (Παναγιώτα Δράκου από Μεγαλούπολη Αρκαδίας)

Β΄ Έπαινος:

  • «Ξύπνα!» Ψευδώνυμο: Άρης (Γιώργος Τσιατάλας από Βόλο)

Γ΄ Έπαινος:

  • «Η αξία της φιλίας» Ψευδώνυμο: Δίας (Ιωάννης Γούλας από Βόλο)

Κατηγορία Διήγημα


Α΄ Βραβείο:

  • «Σε σας μιλώ…η ζωή θέλει κουράγιο!»Ψευδώνυμο:Αλκυονίδα(Μυρούλα Μαπουπούρα από Λάρνακα)
  • «Η μεγάλη βροχή»    Ψευδώνυμο: Πάνος Κάπα (Παναγιώτης Καναβός από Σπέτσες)

Β΄ Βραβείο:

  • «Ο Ήλιος της ζωής μου»   Ψευδώνυμο: Αυγερινούλα (Μαρία Γρυφάκη από Χανιά)
  • Το Κρεσέντο του Θεού   Ψευδώνυμο: Κρις (Αλεξίου Χριστίνα από Σπάτα Αττικής)
  • «Επιστροφή στην Ιθάκη»Ψευδώνυμο:Νεφέλη Ματθαίο (Μαίρη Χαρπαντίδου από Πειραιά)

Γ΄ Βραβείο:

  • «Απέραντη Αγάπη»   Ψευδώνυμο: Κύπρις (Δώρα Μοσχονά από Βόνιτσα)

Α΄ Έπαινος:

  • «Στιγμές καλοκαιριού2015»Ψευδώνυμο:Κορίνα Σοφοκλέους(Σωτηρούλα Βασιλείου από Λ/σό)
  • « 33ΜΚ»    Ψευδώνυμο: Επίκουρος (Μιχάλης Νικολάου από Λεμεσό)
  • «Η πρόταση»   Ψευδώνυμο: Τένια (Μαριάννα Νικολάου από Ρόδο)
  • «Μυρωδιά κανέλας»  Ψευδώνυμο: Άννα Πίκου (Ευαγγελία Στρατή από Λαύριο Αττικής)
  • «Μικρό νησί μου»  Ψευδώνυμο: Ελισσώ Ελευθερίου (Βάγια Παπαποστόλου από Καβάλα)
  • «Χρώμα Φθινοπώρου» Ψευδώνυμο: Αμαθούς (Ευτυχία Καπαρδέλη από Πάτρα)

Β’ Έπαινος:

  • «Η αυτοβιογραφία μιας τρίχας»  Ψευδώνυμο: Τίτα (Δήμητρα Κουρίδη από Πάφο)
  • «Η βιβλιοθήκη» Ψευδώνυμο: Άγκαθα Μαρπλ (Μαρία Χαριλάου από Γεροσκήπου)
  • «Επήαμεν ιστήν Τζιερύνειαν»Ψευδώνυμο: Σκλαβωμένες Πατρίδες(Τέρψα Αγαθοκλέους από Άρτα)

Γ΄ Έπαινος:

  • «Η τελευταία παγάνα»  Ψευδώνυμο: Άρης (Γιώργος Βουλγαρίδης από Βόλο)
  • «Ερώτημα αναπάντητο»  Ψευδώνυμο: Lenamm (Λένα Μαυρουδή από Αθήνα)
Πηγή: apostaktirio.gr